Bartošovice v O. h. 118

Neratov

+420 494 530 920

pivovar@neratov.cz

Provozní doba pivovaru:
PO - PÁ 8 –14 h

Sociální podnikání

Sociální podnik

Sociální podnik je konkurenceschopný subjekt působící na běžném trhu, jehož obecně prospěšným cílem je vytvářet pracovní příležitosti pro osoby výrazně znevýhodněné na trhu práce a k tomu jim poskytovat přiměřenou pracovní psychosociální podporu.

SFN s.r.o. je sociálním podnikem a naplňuje všechny principy sociálního podnikání, kterými jsou:

 1)       Společensky prospěšný cíl

 1.1)    Společenská prospěšnost v oblasti zaměstnávání a sociálního začleňování osob znevýhodněných na trhu práce.

Společensky prospěšný cíl spočívá v zaměstnávání a sociálním začleňování osob znevýhodněných na trhu práce, který je formulován v zakládacích dokumentech.

2)        Sociální prospěch

2.1)     Podíl osob ze znevýhodněných skupin na trhu práce činí více než 30% zaměstnanců. Jedná se například o osoby:

  • dlouhodobě či opakovaně nezaměstnané: osoby, které jsou dlouhodobě nezaměstnané, tj. jsou uchazeči o zaměstnání evidovanými na Úřadu práce ČR déle než 1 rok; osoby, které mají opakovaně problémy s uplatněním na trhu práce, tj. jsou uchazeči o zaměstnání, jejichž doba evidence na Úřadu práce ČR dosáhla v posledních 2 letech souborné délky 12 měsíců,
  • se zdravotním postižením: osoby podle §67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů,
  • ve výkonu nebo po výkonu trestu: osoby, které mají záznam v rejstříku trestů do 10 let od ukončení výkonu trestu,
  • opouštějící institucionální zařízení, tzn. zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, dále dům na půli cesty nebo jinou sociální službu podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, a to do 12 měsíců od opuštění zařízení/služby,
  • pečující o jiné závislé osoby: osoby pečující o fyzickou osobu, která se považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby podle §8 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách,
  • ohrožené vícenásobnými riziky: osoby, které v období alespoň 6 měsíců před vznikem pracovního poměru u zaměstnavatele byly příjemcem příspěvku na živobytí podle zákona o hmotné nouzi.
 

2.2)     Integrace, poskytování integrační podpory a rozvoj zaměstnanců znevýhodněných na trhu práce prostřednictvím personálních a integračních nástrojů, které umožňují zaměstnanci výkon pracovní činnosti a zároveň přispívají k řešení jeho individuálních specifických potřeb (např. individuální plány rozvoje zaměstnanců).

2.3)     Zapojování zaměstnanců a členů do směřování podniku na základě vypracované strategie. Zaměstnanci a/nebo členové jsou pravidelně a systematicky informováni o chodu podniku, výsledcích hospodaření a naplňování společensky prospěšných cílů; zaměstnanci a/nebo členové jsou zapojeni do rozhodování o směrování podniku.

3)        Ekonomický prospěch

3.1)    Reinvestice min. 51 % případného zisku do rozvoje sociálního podniku a/nebo do naplňování jeho deklarovaných společensky prospěšných cílů.

3.2)    Nezávislost v manažerském rozhodování a řízení na externích zakladatelích, vlastnících a/nebo zřizovatelích (autonomie a transparentnost řízení i vlastnické struktury).

3.3)    Tržby z prodeje výrobků a/nebo služeb a/nebo zboží tvoří alespoň 30% z celkových výnosů podniku.

4)        Místní prospěch

4.1)     Lokalizace, podpora místní ekonomiky a spolupráce s místními aktéry:            

  • podnik přednostně využívá místní zdroje, tj. zaměstnává místní obyvatele a nakupuje od místních dodavatelů,
  • podnik komunikuje a spolupracuje s místními aktéry.
 

5)        Environmentální prospěch

5.1)     Environmentální zodpovědnost ve všech fázích podnikání, zn. při výrobě výrobků a/nebo poskytování služeb včetně environmentálně příznivého úřadování.

  • Podnik má formulované zásady environmentálně šetrného podnikání (např. podle principů cirkulární ekonomiky), výroby, spotřeby a provozu podnikatelské činnosti a zároveň tyto zásady naplňuje v praxi.
  • Podnik se ve své činnosti orientuje na lokální potřeby.
 
 
Nákupní košík